home اخبار نهاده های کشاورزی در گروه اول ارز دولتی قرار گرفت

نهاده های کشاورزی در گروه اول ارز دولتی قرار گرفت

سید مهدی حسینی یزدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه در مصوبه قبلی نهاده های کشاورزی کود، سم و بذر برای واردات مواد اولیه در گروه سوم تخصیص ارز دولتی قرار داشت، افزود: در پی جلسات مکرر با کارشناسان و وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی قرار شد به منظور حمایت از کشاورزان و تضمین امنیت غذایی و خودکفایی در تولید محصولات اساسی واردات نهاده های اصلی تولید در گروه اول تخصیص ارز دولتی قرار گیرد.

وی گفت: برای واردات سموم و مواد اولیه ۲۰۰ میلیون دلار و انواع کود نیز ۴۰۰ میلیون دلار جمعاً ۶۰۰ میلیون دلار ارز اختصاص می یابد که بنابر توافق وزرای صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی ارز مورد نیاز مطابق با گروه اول یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین خواهد شد.

رئیس انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان سم و کود افزود: براساس آخرین توافق مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی ارز مورد نیاز نهاده های کشاورزی را تأمین کند و در اختیار تولید کنندگان و وارد کنندگان قرار دهد.

حسینی یزدی درباره تعرفه و عوارض واردات نهاده های کود و سم گفت: در پی افزایش عوارض واردات ناچار شدیم سم و کود را با تورم ۵۰ درصدی از چین و هند وارد کنیم که در پی این اتفاق مقرر شد برای مدیریت قیمت نهاده ها برای سموم پرمصرف و کم خطر تسهیلاتی اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: عوارض برای واردات کود و سم معنا ندارد چرا باید کشاورز را مجبور کنیم به علت قیمت بالای کود و سموم کم خطر از کود و سموم بی کیفیت استفاده کند.

رئیس انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان سم و کود درباره قیمت نهاده های کود، سم و بذر پس از تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گفت: چنانچه ارز مورد نیاز تأمین شود فقط ۲۰ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت که آن هم به علت تفاوت قیمت ارز ۳۸۰۰ تومانی تا ۴۲۰۰ تومانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *