home دسته‌بندی نشده سرمایه گذاری در کشاورزی ایران (۱)

سرمایه گذاری در کشاورزی ایران (۱)

سرمایه گذاری در کشاورزی

در این گفتار وضعیت عامل سرمایه در کشاورزی ایران را مورد بررسی قرار داده و مطابقت آن با اهداف در نظر گرفته شده در سند چشم انداز توسعه کشور را مورد بررسی قرار می دهیم. براستی علت تاکید جهانی بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی چیست و چه راهکارهایی برای آن می توان اندیشید؟ بررسی عامل سرمایه در کشاورزی با تاثیرپذیری و تاثیرگذاری آن بر سایر بخش های اقتصاد بایستی صورت پذیرد یا به صورت مستقل از آنها… با ما همراه باشید…

کشت و کار

علی رغم پیشرفت هایی که در کشاورزی ایران حاصل شده است، میزان تحقق این پیشرفت ها با اهدافی که در برنامه توسعه کشور در نظر گرفته شده بود فاصله بسیاری دارد و هنوز تولیدات کشاورزی ایران به شدت از شرایط اقلیمی آن تاثیر می پذیرند. افزایش قیمت تمام شده محصولات بخش کشاورزی نیز که به صورت فزاینده ای رخ می دهد صحت این موضوع را تصدیق می نماید. تنها راه رهایی از این وضعیت و سامان دادن به ناپایداری تولید در کشاورزی ایران افزایش بهره وری جهت کاهش هزینه های تولید و بکارگیری روش های دانش بنیان در این حوزه می باشد که این خود استفاده بیش از پیش از تجهیزات سرمایه ای را می طلبد. با وجود سیاست های حمایتی در نظر گرفته شده جهت بسط سرمایه در بخش کشاورزی، سرمایه گذاری های انجام شده در این بخش بسیار کمتر از میزان مورد انتظار بوده و بخش عظیمی از کشاورزی ایران به همان شکل و ماهیت سنتی خود باقی هستند.

افزایش تقاضای محصولات کشاورزی جهت مصارف انسانی از سوی کشورهایی چون چین و هند و بنا به گزارش سازمان کشاورزی و خوار و بار ملل متحد برای کاربری های جدید و غیر تغذیه ای محصولات کشاورزی، در مجموع میزان تقاضای این محصولات را بسیار بالا برده در حالی که تولید محصولات کشاورزی علاوه بر ایران در کل جهان نیز تحت تاثیر شرایط اقلیمی می باشد و ذخایر غذایی جهان در این حوزه در حال پیشروی نزولی هستند. مجموعه عوامل مذکور منجر به شکست در دستیابی به اهداف برنامه توسعه کشاورزی شده و مبحث افزایش سرمایه گذاری در این حوزه را به اولویت مهمی در کشاورزی جهان تبدیل کرده است که ضرورت این موضوع مورد تاکید سازمان کشاورزی و خوار و بار ملل متحد نیز می باشد.

الزام سرمایه گذاری در کشاورزی ایران

کشاورزی ایران

مجموع تاکیدات جهانی بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در کنار کمبود تاریخی مبحث سرمایه در کشاورزی ایران، موضوع بررسی علل وقوع این رخداد از گذشته تا به حال و یافتن راه حل هایی عملی و کاربردی و در عین حال امکان پذیر و جامع جهت جذب سرمایه و به کارگیری آن در کشاورزی ایران را به مسئله ای الزامی مبدل کرده است.

بررسی عامل سرمایه در کشاورزی ایران به دو صورت امکان پذیر می باشد: ۱- بررسی بخش کشاورزی به صورتی کاملاً مستقل از بخش های دیگر اقتصاد ایران و تحلیل عوامل موثر بر سرمایه گذاری در این بخش بدون تاثیرپذیری و تاثیرگذاری بر سایر بخش ها. ۲- توجه به بخش کشاورزی به صورت جزئی از اقتصاد ایران و بررسی مسائل سرمایه گذاری در این بخش در ارتباط با سایر بخش ها. به نظر شکل اول بررسی سرمایه گذاری با فاصله ای بیش از اندازه از واقعیت، امری غیر معقول به نظر می رسد و برای بحث روی عامل سرمایه در کشاورزی ایران بایستی به صورت دوم یعنی با معرفی و مقایسه بخش کشاورزی با سایر بخش های اقتصادی کشور اقدام کرد.

این گفتار را به عنوان مقدمه ای بر مبحث سرمایه گذاری در کشاورزی ایران از ما بپذیرید و در شماره بعد مقاله ی با همین عنوان اطلاعات تکمیلی در این زمینه را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *