home اخبار خرما در آستانه ماه رمضان ۲۰ درصد گران تر شد

خرما در آستانه ماه رمضان ۲۰ درصد گران تر شد

خرما

به گزارش نهاده های کشاورزی ایران، علی اصغر موسوی در خصوص بازار خرما در آستانه ماه رمضان بیان کرد: طی یک هفته گذشته قیمت خرما در بازار حدود ۲۰ درصد گران شد و وجود دلالان و فعالیت آن‌ها در بازار تنها عامل افزایش قیمت طی هفته جاری بوده اما برای بازار ماه مبارک رمضان افزایش قیمت نخواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: طی یک هفته گذشته شاهد افزایش قیمت انواع خرما در بازار بودیم به طوری که هفته گذشته تا کیلو ۳۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شد و همان چند روز بعد، کیلوی ۳۵ هزار تومان معامله شد.

دبیرکل انجمن خرمای ایران با بیان اینکه دولت باید در راستای مقابله با دلالان تمهیداتی بیاندیشد ادامه داد: چراکه این افراد علاوه بر آشفتگی در بازار، باعث شده اند که حق کشاورز و تولید کننده پایمال شود و مصرف کننده نیز با قیمت‌های نامعقول خرما را خریداری کند.

موسوی خاطرنشان کرد: هیچ گونه کمبودی در بازار تا پایان سال نخواهیم داشت همچنین پیش بینی می‌شود برای ماه مبارک رمضان افزایش قیمت نداشته باشیم چراکه بازار بیشتر از این کشش افزایش قیمت را ندارد.

وی در رابطه با تولید سالانه خرما در کشور گفت: سالانه حدود ۹۵۰ هزار تن خرما در کشور تولید می‌شود که از این رقم بیش از ۴۰۰ هزار تن مازاد بر مصرف در کشور وجود دارد و حدود ۱۰۰ هزار تن خرما نیز در سال صادر می‌شود.

دبیرکل انجمن خرمای ایران متذکر شد: از هفته جاری مغازه داران، نیاز خود را از بازار تامین خواهند کرد و افزایش قیمت احتمالی تاثیری بر قیمت مغازه داران برای عرضه نخواهد داشت.

طبق بررسی تیم نهاده های شکاورزی ایران، امروز قیمت هر کیلوگرم خرما ی مضافتی درجه یک در آستانه ماه مبارک رمضان به حدود هر کیلوگرم ۴۰ هزار تومان رسید، هر چند که قیمت این محصول بسته به منطقه فروش، کیفیت و انصاف فروشندگان کمتر از این قیمت نیز به فروش می‌رسد.

قیمت هر کیلوگرم خرما ی مضافتی در میدان میوه و تره بار شهرداری تهران ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان و در سطح شهر نیز ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان است.

بر اساس آمار موجود سالانه حدود ۹۵۰ هزار تن خرما در کشور تولید می‌شود که از این رقم بیش از ۴۰۰ هزار تن مازاد بر مصرف در کشور وجود دارد و حدود ۱۰۰ هزار تن نیز در سال صادر می‌شود.

موسوی دبیر انحمن خرما درباره تولید گفته است که طی یک هفته گذشته قیمت در بازار حدود ۲۰ درصد گران شد و وجود دلالان و فعالیت آن‌ها در بازار تنها عامل افزایش قیمت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *