home اخبار توزیع نهاده های کشاورزی در سامانه سما

توزیع نهاده های کشاورزی در سامانه سما

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین, محمد قدیری ابیانه در جمع مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : از هفته آینده در گلستان و از دهه فجر در سراسر کشور با راه‌اندازی سامانه «سما» نحوه توزیع نهاده‌های کشاورزی پایش و با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

وی افزود : این کار دشوار است چرا که باید ١٥٠٠ واسطه حذف شوند، اما با تمام قدرت این کار را انجام می دهیم.

به گفته مدیرکل نظارت بر تهیه وتوزیع کالاهای اساسی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ؛ دشمن با جنگ نظامی ,اقتصاد و تهاجم فرهنگی در تلاش برای آسیب به نظام است.

قدیری ابیانه افزود: اخلال در تامین نهاده ها در کشور با ایجاد موانع برای بیمه کشتیرانی ها و بندرگاه ها از اهداف دشمن بود تا نتوانیم نهاده ها را توزیع کنیم و مردم با کمبود و قحطی کالا مواجه شوند.

وی بیان کرد: سالانه بیش از ۱۸.۵ میلیون تن مصرف نهاده داریم و همیشه در تامین آن مشکل داشته ایم.

مدیرکل نظارت بر تهیه و توزیع کالاهای اساسی کشاورزی وزارت گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد ذرت، حدود ۵۰ درصد جو و ۹۰ درصد کنجاله واردات داریم و ما باید ۴۰ هزار واحد در شبکه مویرگی را پوشش دهیم .

به گفته قدیری ابیانه ؛ سه گروه کالا داریم که در گروه اول ۲۵ کالا و نهاده که ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرد و گروه دوم نیمایی که هر کالا که صادر شود در قبالش می تواند وارد کند و گروه سوم خدمات است و برای بیماران و سایر موارد استفاده می شود.
وی گفت : امسال دولت تصمیم گرفت منابع ارزی را کنترل کند و ۱۰ گروه کالایی تعریف شده بود و ارز مبادلاتی داشتیم که ۲۵ قلم کالا مشمول ارز دولتی شد که سه مورد در بخش صنعت و یک مورد در وزارت بهداشت و ۲۱ قلم مربوط به کشاورزی است.
مدیرکل نظارت بر نهاده‌ها دامی و کشاورزی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: ۲۱ کالا و نهاده در ردیف دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار دارد که ۱۱ مورد نهاده و ۱۰ قلم کالای اساسی مانند گوشت، چای، تخم مرغ، پالم و محصول نهایی و ۱۱ قلم زیرساخت تولید است مانند سم، کود، بذر، جو، کنجاله، سویا، دانه های روغنی و ذرت که باید تامین شود.
قدیری ابیانه افزود: باید در جهاد کشاورزی ۱۰ میلیارد دلار ورود کالا رصد شود که معادل ۴۲ هزار میلیارد تومان می شود و به طور متوسط باید دقیقه ای ۷۵ میلیون تومان در روز ورود کالا کنترل شود.
وی افزود: در صورت نبود خودکفایی در گندم و شکر باید چهار میلیون تن گندم و یک میلیون تن شکر وارد می کردیم .
مدیرکل نظارت بر نهاده‌ها دامی و کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت : دشمن در تلاش است که کشور را از مواد غذایی خالی کند باید بتوانیم با رصد و کنترل و پایش از مشکلات عبور کنیم.
قدیری ابیانه بیان کرد: در هر استان گروهی متشکل از معاون دادستان و تعزیرات با تخلفات برخورد می‌کنند.

به گفته وی ، با ۷۶ هزار پایش در طی ١٢٠ روز, ۱۱ هزار پرونده تشکیل شده و٢ هزار و ۳۰ پرونده در حال بررسی است.
مدیرکل نظارت بر نهاده‌ها دامی و کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود : ۴۳ مورد پرونده ارزی داشته ایم و با تمام توان با متخلفان برخورد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *