home اخبار بهره برداران از خدمات و نهاده های کشاورزی شناسنامه دار می شوند

بهره برداران از خدمات و نهاده های کشاورزی شناسنامه دار می شوند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، ˈاحمد طمراسیˈ در نشست مطبوعاتی رییس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: با این اقدام توزیع تمامی عوامل و نهاده ها از جمله کودهای شیمیایی، سم، بذر، آموزش، تسهیلات و نقدینگی کشاورزان عملیاتی می شود.
وی افزود: تاکنون برای کنترل عوامل تولید مرتبط با توزیع نهاده‌ها، اثر بخشی و شناسایی تولید‌کنندگان راهکاری وجود نداشته است اما با راه اندازی سامانه توزیع هوشمند نهاده‌های کشاورزی در سال ۹۰ توسط رییس جمهوری این مشکل برطرف خواهد شد.
وی اضافه کرد: با استفاد از روش شناسنامه دار شدن، با ترویج و آموزش های لازم کشاورزان با علم و فناوری روز همگام می شوند.
وی به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در حوزه وزرات جهادکشاورزی اشاره کرد و گفت: هدفمندی فنی یارانه ها از بخش سموم آغاز شده و اجرای آن در امنیت غذایی، زیست محیطی و بهداشت کشور نقش موثری داشته است.
وی افزود: سال گذشته با مبارزه ، طغیان آفات را در بخش تولیدات کشاورزی نداشته ایم و امسال نیز با مدیریت و برنامه ریزی لازم این روند ادامه خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: امسال ۱۵۰ هزار تن ارقام مختلف بذری شامل ۱۶ رقم از واریته‌های مختلف از منابع داخلی تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی به مزیت نسبی کشور در تولید بذر کشاورزی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیچ نوع بذری به کشور وارد نمی شود و از لحاظ تولید بذر کشور به بلوغ لازم رسیده است و بذر تولید داخل کشور از سازمان استاندارد شناسنامه دریافت می کند.
وی افزود: امسال از مجموع یک میلیون و ۸۴۴ هزار تن کود ازت برنامه ابلاغ شده معاونت تولیدات گیاهی وزارتخانه ۷۵۴ هزارو ۶۶۸ تن آن تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه امسال بیش از ۸۰ درصد کود مورد نیاز کشاورزان تامین و توزیع شده است اضافه کرد: در بحث کودهای فسفاته از مجموع ۶۸۵ هزارو ۴۷۵ تن ۵۴۱ هزارو ۵۱۹ تن، کود پتاسه از مجموع ۱۵۰ هزار تن سهیمه ابلاغی ۸۹ هزارو ۷۲۲ تن، کود ماکرو از مجموع ۱۵۰ هزارتن سهمیه ابلاغی ۱۱۹ هزارو ۸۸۳ تن تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی در خصوص مصرف کود پتاسه در فصل پاییز گفت: اکنون حدود ۵۰ درصد این کود در بین کشاورزان توزیع شده است و براساس برنامه‌ریزی‌های لازم تا پایان سال تمامی کود پتاسه مورد نیاز کشاورزان توزیع می شود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: در حال حاضر کود مورد نیاز کشاورزان ۴٫۵ میلیون تن است که ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن آن توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تأمین و توزیع می‌شود.
طمراسی افزود: در قانون بودجه مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال برای تمامی عوامل تولید و نهاده در سال حاری دیده شده و ابلاغ شده است و کاهش بودجه نداشته ایم.
وی گفت:وزارت جهاد کشاورزی برنامه کاهش و مصرف بهینه کود را تا پایان برنامه پنجم توسعه در بخش تولیدات کشاورزی دارد.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص پرداخت مطالبات تولیدکنندگان کود گفت: امسال در بحث کارخانه های تولید کننده به خصوص کودهای ماکرو مشکلی وجود نداشته است و با توجه به توانمندی تولیدکنندگان داخلی کود با کیفیت تولید و توزیع شده است.
طمراسی با بیان اینکه اکنون ۱۲۸ کارخانه تولید کننده در کشور فعال است افزود: اکنون اعتبار لازم برای تولید و تامین کود مورد نیاز کشور فراهم شده است و پس از تحویل کودها با آزمایش مثبت بخش به بخش مبلغ مورد نظر تحویل تولیدکنندگان داخلی می شود.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته قرار دادی با تولید کنندگان داخلی برای تولید حدود ۲۰۰ هزارتن کود ماکرو با مجموع نقدینگی ۱۴۰ میلیارد تومان بسته شده است.

One thought on “بهره برداران از خدمات و نهاده های کشاورزی شناسنامه دار می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *