home دسته‌بندی نشده برداشت محصول در کشاورزی ایران

برداشت محصول در کشاورزی ایران

کشور ما ایران از نظر تنوع آب و هوایی و اقلیم یکی از کشورهای منحصر به فرد در جهان محسوب می شود. ایران جایی است که در آن هر آنچه از زیبایی های طبیعی که به نظر برسد وجود دارد، دریا و دریاچه، جنگل و صحرا، کوه و دشت همه و همه در کنار یکدیگر این سرزمین چهار فصل را همچون بهشتی به یکی از بهترین مناطق جهان برای زندگی تبدیل کرده اند. همین تنوع آب و هوایی سبب پرورش محصولات کشاورزی متنوعی در این کشور شده است. در کشاورزی ایران از محصولات کشاورزی که به آب فراوان نیاز دارند تا محصولات مناطق خشک وجود دارد. تولید برخی محصولات در کشاورزی ایران دارای رتبه جهانی می باشد؛ به عنوان مثال ایران در سال ۲۰۰۷ مقام اول در تولید محصول پسته، مقام دوم در تولید محصولات خرما، گردو، زردآلو، خیار و مقام سوم تولید انجیر و گیلاس و همچنین مقام چهارم در تولید طالبی، نخود، بادام و مقام پنجم تولید هندوانه در جهان را داشته است. هریک از محصولات مذکور زمان کاشت و برداشت به خصوصی را داشته و عموما با فرا رسیدن فصل سرما زمان برداشت اغلب این محصولات نیز آغاز می شود. کشاورزان زحمتکش که تمام مدت سال را برای رسیدن به این فصل در انتظار بوده و در زمین های خود به کار و تلاش مشغول بوده اند شروع به برداشت نتیجه تلاش خود می کنند.

چگونگی برداشت محصول در کشاورزی ایران

–         برداشت تخمه آفتابگردان در استان کرمانشاه

در زمین های کشاورزی ایران اغلب برداشت محصول به شیوه سنتی انجام می شود. این شیوه که با زحمات فراوانی برای کشاورزان همراه است بدین صورت انجام می شود که تمام اعضای خانواده اعم از مرد و زن، کوچک و بزرگ و پیر و جوان برای کمک به جمع آوری محصول در زمین های کشاورزی گرد هم آمده و دست به دست هم برای دستیابی به منفعت جمعی خانواده می دهند. کشاورزی ایران در این مرحله بدون استفاده از ماشین آلات و یا در صورت استفاده، با ماشین آلات کمی به انجام می رسد. در گوشه گوشه ایران زیبا مناظر برداشت محصول های پاییزه به روش سنتی با تصاویری بی بدیل و سرشار از روح زندگی همراهند. در ادامه تصاویر و توضیحاتی از محصولات کشاورزی که در منطقه خاصی از ایران (البته این محصولات الزاما تنها در مناطق مذکور کشت نمی شوند) کاشت و برداشت می شوند آورده شده است.

برداشت محصولات کشاورزی در مناطق مختلفی از کشور

در استان کرمانشاه شهرستانی به نام صحنه وجود دارد که در بخش دینور این شهرستان و در روستای چمه تخمه آفتاب گردان کشت می شود و به سبب آب و هوای معتدل این منطقه و زمین های حاصلخیز و پرآب آن تخمه های به عمل آمده در این روستا از جمله درجه یک ترین تخمه های آفتابگردان در کشور هستند. تخمه آفتاب گردان در این روستا به شیوه سنتی برداشت می شود.

–         برداشت پسته در استان یزد

در شهر مهریز استان یزد روستای علی آباد و بسیاری از روستاهای دیگر این شهر به کشاورزی و دامداری مشغولند و محصولاتی چون پسته را کشت و به روش سنتی برداشت می کنند.

–         برداشت انگور در استان همدان

شهر ملایر استان همدان دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی می باشد. زمین های حاصلخیز ملایر مناسب برای کشت محصولاتی چون انگور می باشد که به هوای معتدل نیاز دارند. در روستاهای این شهر انگور را به شیوه سنتی برداشت و به همان صورت یا به صورت خشک شده و کشمش وارد بازار می کنند.

–         برداشت عناب در استان خراسان جنوبی

شهر بیرجند استان خراسان جنوبی به دلیل داشتن آب و هوایی گرم و خشک در تابستان و سرد در زمستان، مناسب برای کشت محصولاتی مقاوم و گرمسیری چون عناب می باشد. در واقع شهر بیرجند مقام اول جهان در تولید عناب، مروارید سرخ را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *